Najlepsze miejsca do kajakarstwa w Europie

Zróżnicowany klimat i ukształtowanie terenu w Europie jest domem dla jednych z najlepszych miejsc do uprawiania kajakarstwa na świecie. Istnieje nieskończenie wiele niesamowitych obszarów przybrzeżnych i śródlądowych szlaków wodnych rozrzuconych po całym kontynencie, które nie tylko oferują idealne środowisko do uprawiania kajakarstwa, ale także zapewniają spektakularną scenerię.

Poniższe lokalizacje doskonale nadają się zarówno do uprawiania kajakarstwa, jak i spływów kajakowych. Bez względu na to, czy jesteś początkującym czy doświadczonym ekspertem, te sześć miejsc oferuje przygodę życia. W osobnym artykule dowiesz się również dlaczego warto zacząć przygodę z kajakarstwem.

Karlovac, Chorwacja

To małe i atrakcyjne miasto w kształcie gwiazdy leży u zbiegu czterech rzek. Dzięki temu jest to jedno z najbardziej zróżnicowanych i pożądanych miejsc do uprawiania kajakarstwa w Europie. Wszystkie te rzeki wpadają w końcu do wielkiego Dunaju, ale po drodze są pełne wspaniałych wodospadów, wielkich i miniaturowych rzek, spokojnych jezior i strzelistych lasów sosnowych. Miasto Karlovac jest małe, ale tętniące życiem, a każdy miłośnik kajakarstwa będzie tu w dobrym towarzystwie. Co roku tysiące miłośników sportów wodnych wykorzystuje Karlovac jako punkt startowy dla swoich rzecznych przygód.

Jezioro Saimaa, Finlandia

Saimaa jest jednym z największych zbiorników słodkiej wody w Europie. Ze względu na swój przydomek „Raj dla wiosłujących”, posiada rozległą sieć łączących się jezior i rzek, które można zwiedzać z kajaka lub kanu.
Jest tu tak wiele różnorodności, od rzek do idealnie spokojnych, krystalicznie czystych jezior z wyjątkowo czystą wodą. W regionie znajduje się wiele małych pensjonatów i hoteli, ale wiele osób wybiera dzikie obozowiska w okolicy Saimaa. Z tak dużym obszarem dziewiczych rzek, jezior i wysp do odkrycia, podróż tutaj jest jak prawdziwa przygoda w dziczy.

Dolina Soca, Słowenia

Spektakularna rzeka Soca ma 140 km długości i ciągnie się przez alpejskie regiony północnych Włoch i Słowenii. Na całej długości rzeki można podziwiać wspaniałe krajobrazy do spływów kajakowych, ale obszar doliny Soca w Słowenii jest domem dla jednych z najlepszych wodospadów, jakie można znaleźć w całej Europie.

Kanion Tara, Bośnia

Znajdujący się w Parku Narodowym Durmitor, Kanion Tara jest największym kanionem w Europie i jednym z dziesięciu największych kanionów na świecie. Ten 25-kilometrowy odcinek rzeki jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także stanowi obszar o wyjątkowym naturalnym pięknie. Woda tutaj jest krystalicznie czysta i mówi się, że jest tak czysta, że można ją pić prosto z rzeki.

W Kanionie Tary można wypróbować kilka stopni trudności, od klasy III do klasy V, co sprawia, że jest to raj dla bardziej doświadczonych kajakarzy. Mimo to, jest tam również wiele odcinków odpowiednich dla początkujących i cała masa organizatorów wycieczek.