O czym warto pamiętać podczas jazdy na skuterze wodnym?

Skutery wodne są krzykliwe, szybkie i zabawne. Używane niewłaściwie w nieprzemyślany sposób, rozwścieczają innych żeglarzy i użytkowników jezior. Jet ski to małe łodzie z turbiną na pokładzie, wyposażone w napęd wodny i mogą pomieścić jedną, dwie, a nawet trzy osoby. Wraz z rosnącą liczbą tych maszyn, rosną też ich udoskonalenia. Postępy w projektowaniu, silnikach, napędach i tworzywach sztucznych sprawiły, że jednostki te coraz lepiej radzą sobie na wodzie.

Skutery wodne są dostępne zarówno w wersji stand-up, jak i sit-on-top. Większość osób uważa te pierwsze za najlepsze ze względu na lepszą zwrotność. Jednak niektórzy uważają, że siedzące skutery wodne są wygodniejsze podczas długiego dnia na wodzie. Pierwotnie były one przeznaczone dla jednej osoby. Użytkownicy chcieli jednak dzielić się zabawą z  drugą osobą  i wtedy stały się one dostępne dla dwóch osób oraz dla trzech osób.

Aby cieszyć się jazdą na skuterze wodnym, najlepiej pamiętać o tych punktach:

– W wielu miejscach obowiązują przepisy i zasady, które wymagają zachowania minimalnej odległości od każdej innej łodzi, z wyjątkiem innego skutera wodnego, oraz ustalonych odległości od każdego doku, tratwy lub miejsca do pływania. Weź je pod uwagę. Mogą być także wymagane uprawnienia do prowadzenia skutera wodnego. Tutaj poznasz szczegóły: https://www.prawilny.pl/sporty-motorowodne-dla-poczatkujacych-co-warto-wiedziec

– Upewnij się, że znasz swój skuter wodny i jego działanie, zanim wybierzesz się na przejażdżkę. Przeczytaj instrukcję obsługi i zalecenia producenta. Zacznij powoli, jak nabierzesz wprawy.

– Nie przeprawiaj się w odległości 50 metrów od rufy innej łodzi.

– Podczas obsługi zawsze zakładaj kamizelkę ratunkową. Tak stanowi nie tylko prawo, ale i zdrowy rozsądek.

– Noś gogle, aby zapobiec chwilowemu zasłonięciu wzroku przez wodę

– Noś rękawice i obuwie dla ochrony i skutecznego sterowania skuterem wodnym.

– Załóż mokry kombinezon. Hipotermia jest niebezpieczna nawet w stosunkowo ciepłej wodzie.

– Obserwuj cały czas innych przebywających w wodzie, żeglarzy, narciarzy, pływaków i innych. Zwróć uwagę na doki i skały.

– Nie należy obsługiwać jet ski pod wpływem narkotyków lub alkoholu ani palić w jego pobliżu. Zmęczenie po długim dniu na wodzie wpływa na refleks i czas reakcji, podobnie jak narkotyki czy alkohol. Odpocznij i zwolnij.