Jak wykonuje się ćwiczenie hip thrust?

Czy słyszeliście kiedyś o hip thrust? Istnieją szanśe, że kiedy wykonywałeś to ćwiczenie, ale nie wiesz, jak  się nazywa. Jednak pomimo tego, że jest to jedno z mniej znanych ćwiczeń, wiele osób na całym świecie włączyło je już do swojej rutyny.

Co to jest hip thrust?

Ogólnie rzecz biorąc, hip thrust to ćwiczenie, które pobudza do pracy mięśnie tylnej części uda, a konkretnie pośladki. Znane również jako hip thrust lub hip bridge, ćwiczenie to jest jednym z najbardziej zalecanych do izolowanych ćwiczeń mięśni pośladkowych i rozwijania ich w szybkim czasie.

Jak wspomniano powyżej, hip thrust jest jednym z najczęściej wykonywanych ćwiczeń na wzmocnienie pośladków. Czas urozmaicić swoje przysiady i wykonywać inne rodzaje ruchów, twoje ciało będzie ci za to wdzięczne.

Oczywiście rozwój pośladków to najważniejsza korzyść, ale nie jedyna. Włączenie hip thrustu do swojej rutyny treningowej i wykonywanie go regularnie będzie promowało stabilność bioder, a także zmniejszy prawdopodobieństwo kontuzji w środkowej części ciała. Dodatkowo według informacji znalezionych w portalu http://www.esuplementy.pl, przyczynia się do zwiększenia mocy nóg podczas wykonywania wszelkich ruchów. Hip thrust to same korzyści dla kończyn dolnych i rdzenia.

Jak się wykonuje to ćwiczenie?

Abyś mógł cieszyć się tymi wszystkimi korzyściami, jednym z pierwszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę, jest prawidłowe wykonanie ćwiczenia. W przypadku jakichkolwiek błędów istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia urazów, a ponieważ jest to miejsce związane ze środkowym obszarem ciała, należy zachować większą ostrożność.

Do jego wykonania potrzebujesz jedynie drążka i ławeczki do podparcia pleców. Niektórzy ludzie używają poduszek lub podobnych przedmiotów, aby podtrzymać drążek na biodrach, ale jest to opcjonalne i zależy wyłącznie od ciebie.

  • Umieść ławkę na stabilnej powierzchni i upewnij się, że nie będzie się ona przesuwać, gdy będziesz leżał.
  • Połóż środek pleców na ławce – od miejsca, gdzie zaczynają się łopatki do miejsca, gdzie zaczyna się szyja.
  • Połóż podeszwy stóp na podłodze i rozstaw kolana na szerokość ramion.
  • Ustaw drążek nieco niżej w stosunku do stawu biodrowego. Chwyć drążek obiema rękami po obu stronach ud.
  • Unieś biodra nie zmuszając dolnej części pleców do łuku. Nogi powinny tworzyć kąt 90 stopni, a plecy nie powinny opierać się na barkach ani na dolnej części pleców.

Hip thrust dla każdego

Hip thrust może wykonywać każdy, o ile skupisz się na technice i będzie stosował się do zaleceń. Aby dostosować się do tego ćwiczenia, można wyknać je na macie, zamiast na ławeczce. Tam podparcie wykonuje się na całych plecach, a ruch emulowany jest podobnie jak w przypadku konwencjonalnego hip thrustu, ale z mniejszym narażeniem dolnej części pleców.