Jak zachować bezpieczeństwo pływając na otwartych wodach?

Oczywiste jest, że pływanie w wodach otwartych wiąże się z pewnym ryzykiem w porównaniu z pływaniem w basenie. Z tego powodu ważne jest, aby podjąć szereg działań, aby uniknąć incydentów i cieszyć się tą aktywnością tak bezpiecznie, jak to możliwe.

Ubierz czapkę pływacką

Oprócz ochrony włosów przed wodą i słońcem, czapka zapewnia widoczność, zwłaszcza jeśli nosisz jaskrawe kolory, które pozwalają być widocznym z daleka. Najbardziej polecane kolory to różowy, zielony, żółty, biały i pomarańczowy.

Pływanie w towarzystwie

Pływanie z kumplem to kolejny podstawowy środek bezpieczeństwa. Ponadto warto najpierw zrobić rekonesans terenu, na którym będziemy pływać, aby określić, jak łatwo jest wejść i wyjść z wody, czy są tam prądy lub skały. Nie należy pływać samotnie w nieznanych miejscach. W miarę możliwości pływaj w miejscach nadzorowanych, równolegle do brzegu i blisko brzegu. Gdyby każdy pływał w towarzystwie, być może nie doszło by do tragedii w Jastrzębiej Górze, gdzie wyłowiono ciało 51 letniego mężczyzny.

Boja do pływania

Jest to podstawowy element bezpieczeństwa nie tylko ze względu na pływalność i widoczność, jaką zapewnia, ale również dlatego, że można w nim przechowywać np. telefon komórkowy i pożywną przekąskę, która pozwoli uzupełnić energię. Boje pływackie są dostępne w różnych rozmiarach, aby dopasować się do rozpiętości skrzydeł, wagi i wymiarów sportowca oraz zapewnić wyporność w razie potrzeby.

Zwróć uwagę na dźwięki wokół ciebie

Bądź świadomy otaczających Cię dźwięków, aby nie zostać uderzonym przez łódź lub innego pływaka. Jeśli usłyszysz coś, co przykuje Twoją uwagę, zatrzymaj się, wyjmij głowę z wody i ustal, co to jest, na wypadek gdybyś musiał zmienić kurs lub prędkość. Unikaj pływania w miejscach, gdzie są łodzie rybackie, statki wycieczkowe lub skutery wodne.

Neoprem

Noszenie mokrego kombinezonu pomoże izolować twoje ciało od zimnej temperatury wody i zachować ciepło ciała, co pomoże twojej czujności i wydajności w treningu na otwartej wodzie.

Należy również założyć neoprenowe rękawice i skarpety, jeśli będziemy przebywać w wodzie przez dłuższy czas, aby zapobiec hipotermii.

Szkolenie w zakresie ratownictwa

Jeśli lubisz pływać w wodach otwartych, powinieneś być świadomy związanych z tym zagrożeń, nawet jeśli pływasz w towarzystwie innych pływaków. Ważne jest, aby być przeszkolonym w manewrach ratowniczych, aby w razie potrzeby móc się wspierać w każdej ewentualności.