Przygody w kajaku: Krutynia

Krutynia to wyjątkowa rzeka. Jako szlak wodny zdobyła wielką sympatię tych, dla których spływy kajakowe są najlepszą formą spędzana wolnego czasu. Kajakarze chętnie zaglądają zatem w dolinę tej rzeki, choć nie tylko oni mogą tu miło spędzić czas. W dolinie Krutyni nie brak terenów sprzyjających tym, którzy piękno Warmii i Mazur wolą odkrywać w trakcie pieszej lub rowerowej wycieczki. Jakimi skarbami może oczarować turystów Krutynia?
Dolina tej rzeki prowadzi przez malownicze tereny Pojezierza Mrągowskiego. Piękne lasy oraz bliskość Krainy Wielkich Jezior Mazurskich to walory, dzięki którym nad rzeką turystyka rozwija się doskonale.

Szlak Krutyni sam w sobie jest fenomenem. Piękna dolina nizinnej rzeki sprzyja kajakarzom. Ci bardziej zaawansowani mogą się tu cieszyć pięknymi widokami, ci początkujący mogą bez obaw zdobywać pierwsze doświadczenia na swym sportowym koncie. Szlak Krutyni może zadowolić każdego. Spływy kajakowe są też świetną okazją do zapoznania się z najciekawszymi miejscowościami leżącymi nad rzeką. Wiele z nich to istne perełki, na terenie których dojrzeć można ślady po dawnych mieszkańcach. Miejscowością, która jest obowiązkowym punktem wycieczki po tej części Mazurskiego Parku Krajobrazowego jest wieś Krutyń. Położona nad fantastyczną rzeką jest znana z gościnności oraz ciepłego przyjmowania turystów. Stanica wodna stała się jednym z symboli wsi, o której w świecie podróżników mówi się coraz więcej. Tu, dzięki trasie wodnej, turystyka ma się doskonale. Bez problemów można tu znaleźć noclegi, z czego też chętnie korzystają uczestnicy dłuższych spływów. Ta wieś jest chętnie odwiedzana i przez kajakarzy, i przez miłośników przyrody. Tych drugich przyciąga pobliski rezerwat krajobrazowy o nazwie „Krutynia”, któremu również warto poświęcić nieco uwagi w czasie wędrówek po tej części mazurskiej krainy.